Anadolu’nun özgürce otlayan, yaşantılarını dağlarda bayırda geçiren yerli sığır ırklarının etlerini İstanbul’a getiriyoruz!
Biz de sizin gibi sağlıklı olanın, doğal olanın peşine düştük, ve en temiz, en “organik” eti, sütü, yumurtayı aradık. Gördük ki, endüstriyel tarım ve hayvancılık ne kadar gelişmiş olursa olsun, henüz bütün köşeleri işgal edememiş. Bulduklarımızı dostlarımızla, yakınlarımızla başladık. Eti tedarik etmenin, soğuk zincir içinde nakletmenin zorluğunu anlayınca da Yabaani’yi kurduk.

Yabaani Ne Yapıyor?

 Yabaani’nin amacı, en az insan müdahalesi ile yetiştirilmiş, ilaç, hormon, veteriner bilmeyen, ve özellikle kendi besinini kendi başına doğadan elde eden hayvansal ürünleri tedarik etmek. Doğal arayışı ülkemizde her ne kadar “organik” kelimesi ile dilimize ve bilincimize yerleşmiş olsa da, bir ürünün “organik” sertifikalı olması doğallığının gerçek anlamda bir ölçüsü değil. Bunun farkında olan Anglo-Sakson ülkelerinde türeyen “otla-beslenen” (grass-fed), “özgür-gezen” (free-range) gibi terimler bizim yapmaya çalıştığımız işi bir dereceye kadar yansıtıyor. “Organik”, “doğal”, “özgür-gezen” gibi terimlerin anlamı ve açıklaması için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Her ne kadar az miktarda yumurta da elde ediyor olsak da, şu anda temel işimiz et. Bu bağlamda, Çanakkale, Biga-Lapseki’de kendi yetiştirdiğimiz, ve bizim gibi ekolojik üretim yapan üreticilerden aldığımız hayvanları mezbahalarda, veteriner gözetiminde kestirdikten sonra soğuk zincir içinde önce İstanbul’a naklediyor, ve işledikten sonra tüketicilerin evlerine kadar ulaştırıyoruz.
Seçtiğimiz hayvanlarda şu şartları arıyoruz;
* Özgürce gezerek, doğadan beslenmiş olmak
* Hayvan sağlığına ve iyiliğine karşı olan İğdiş edilme, boynuz köreltme, kuyruk kesme gibi uygulamalara maruz bırakılmamış olmak
* Doğal yollarla çoğalma
* Bunların doğal sonucu olarak, minimum sağlık hizmeti almış olmak. Aşı, ilaç gibi doğal olmayan müdahalelere minimum maruz kalmış olma
Et tedariğinde, bu şartları yılın neredeyse tamamını ormanlarda, meralarda otlayarak geçiren yerli sığır ırklarının sağladığını gördüğümüz ve bildiğimiz için de yalnız yerli sığır ırklarını kullanıyoruz. Yerli sığır ırklarımız hangileridir, nasıl yaşarlar öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.